demontaż konstrukcji

Za konstrukcje stalowe uważa się obiekty budowlane oraz ich poszczególne części, które posiadają elementy nośne, czyli przekazujące obciążenia, wykonane ze stali. Najczęściej spotka się je w budownictwie, gdzie stanowią podstawę hal, magazynów czy sklepów wielkopowierzchniowych. W jaki sposób można wykonać ich demontaż w bezpieczny, prawidłowy sposób.

Komu zlecić demontaż konstrukcji stalowych?

Demontaż konstrukcji stalowych, podobnie jak ich montaż, wymaga zatrudnienia specjalistycznej firmy. Analizując oferty przedsiębiorstw działających na rynku, warto zwrócić uwagę na:

  • kwalifikacje pracowników,
  • park maszynowy,
  • obszar działania,
  • zakres wykonywanych prac (np. dodatkowe usługi transportowe lub skupu złomu stalowego),
  • opinie i referencje klientów.

Demontaż konstrukcji możesz zlecić steigerteam.pl, firma posiada wiedzę, doświadczenie i sprzęt pozwalające na przeprowadzanie prac w sposób prawidłowy i bezpieczny. Do najczęściej wykorzystywanych maszyn  i akcesoriów zalicza się: dźwigi koparki, liny, ładowarki, palniki, spycharki, szczęki, szlifierki. Firmy zajmujące się demontażem konstrukcji stalowych mogą wykonać prace w zakresie rozbiórki obiektów budowlanych wszelkiego typu np.: sklepów wielkopowierzchniowych, magazynów, hal produkcyjnych, konstrukcji mostowych, masztów oraz wież. Ponadto możliwe jest zlecenie działań w zakresie usuwania: kominów, kontenerów, kotłów, linii produkcyjnych, magistrali ciepłowniczych, maszyn stalowych, pieców grzewczych, silosów, suwnic, taborów kolejowych, wymienników ciepła.

Metody stosowane podczas demontażu konstrukcji stalowych

Demontaż konstrukcji stalowych na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo łatwy. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze opiera się on na rozcinaniu czy rozkręcaniu poszczególnych elementów. Czasem konieczne jest rozrywanie czy obalanie konstrukcji przy użyciu specjalistycznych maszyn budowanych bądź urządzeń służących do prac wyburzeniowych z wyposażeniem do cięcia metalu. W przypadku wysokich obiektów konieczne jest wykorzystanie profesjonalnych pojazdów z przedłużonym ramieniem. Metody ustalane są indywidualnie na podstawie konstrukcji obiektu do demontażu i jego posadowienia. Dodatkowo podczas doboru sposobu demontażu pod uwagę muszą być wzięte dalsze losy elementów – czy zostaną one oddane do skupu stali, sprzedane do ponownego użytku, czy naprawiane, odnawiane itp. i po wykonaniu niezbędnych prac z powrotem montowane w tym samym miejscu.

Jak przebiega demontaż konstrukcji stalowych?

Demontaż konstrukcji to proces, na który składa się kilka następujących po sobie kroków. Zachowanie właściwej kolejności zadań pozwala na wykonanie prac w sposób zadowalający dla klienta. Pierwszym etapem powinno być sprawdzenie, czy wymagane jest zgłoszenie w urzędzie rozbiórki lub uzyskanie zgody na przeprowadzenie tego typu prac. W zależności od zakresu działania specjalistycznej firmy może ona wziąć to na swoje barki lub musi załatwić to właściciel obiektu. Następnie bardzo ważne jest opracowanie harmonogramu prac oraz przygotowanie obiektu wolnostojącego do rozbiórki tzn. odłączenie od niego mediów, oznakowanie i wygrodzenie terenu robót. Następnie ściąga się pokrycie dachowe budynku, płatwie oraz belki. Kolejnym krokiem jest usuwanie poszczególnych elementów konstrukcji, rozpoczynając od góry. Po zakończeniu tego etapu prac usuwa się posadzki oraz fundamenty. Elementy stalowe przygotowuje się do transportu, tnąc je na mniejsze kawałki. W zależności od typu demontowanej konstrukcji poszczególne etapy prac mogą zostać pominięte.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here